В Підгайчиківському ліцеї відбулися загальні батьківські збори.
Події, що трапилися в Івано-Франківську 11 березня 2025 року, під час яких один неповнолітній юнак загинув, інший – важко поранений, змушують вживати негайних заходів. Освітянська спільнота, батьки та й самі діти мають бути максимально поінформовані про те, якими способами працюють ворожі спецслужби та як вербують людей. Це дасть змогу зрозуміти де та за яких обставин можна чекати небезпеки.
У зв’язку з цим 28 березня в Підгайчиківському ліцеї відбулися загальні збори за участю капітана поліції, інспектора СЮП ВП Коломийського РВП Мар’яни ЖОЛОБАЙЛО, начальника сектору ювенальної превенції Коломийського РВП Марії НОВАК, сільського голови Ігоря МАРТИНЮКА, завідувача сектору освіти, молоді та спорту, культури, туризму Лідії МАНДРУСЯК, спеціаліста сектору у справах дітей Галини АНДРУСЯК та керівника ліцею Світлани МИХАЙЛЮК. Захід проведено з метою
інформування педагогічних працівників, батьків та здобувачів освіти про ризики вербування, з якими можуть зіштовхнутися неповнолітні під час перебування у соціальних мережах, зокрема Telegram, месенджерах, про приклади диверсій, які вчиняли діти на прохання незнайомців у соціальних мережах та кримінальну відповідальність, передбачену за диверсії у військовий час (до 15 років ув’язнення або довічне позбавлення волі).
За підсумками зустрічі та для допомоги батькам й педагогам наводимо інструменти для розпізнавання загрози та попередження втягнення дітей у протиправну діяльність.
Ознаки, що дитина в небезпеці
Раптові зміни поведінки: стала таємничо піднесеною (очікує на гроші) та з почуттям власної важливості або навпаки – агресивною, замкненою, дратівливою, тривожною.
Пропускає уроки.
Уникає розмов, постійно щось приховує у ґаджеті.
Має дорогі речі або гроші, які не могла б сама заробити.
Має більше як один телефон! • У телефоні встановлені паролі навіть на окремі додатки.
У телефоні програма для віддаленого доступу, програми батьківського контролю, яку ви не ставили.
У телефоні екзотичні, невідомі, рідко використовувані месенджери
Приклади застосунків, які мають негайно насторожити батьків
AirDroid – повний віддалений контроль пристрою
TimeMark – робити фото з датою та GPS-координатами
Gargona Telecom – підміна номера телефону
Zangi Private Messenger
Tukan Messenger
Що робити батькам, якщо є найменші підозри
Не намагайтеся впоратися самостійно.
У практиці СБУ мали місце випадки, коли батьки ЗНАЛИ і не змогли запобігти.
Звертайтесь до СБУ та поліції – це не каральні органи, а шанс врятувати дитину.
Давайте разом зробимо усе, щоб нові діти не стали перед такою спокусою, щоб їм не прийшли гроші на картку, не було б відеоуроків із виготовлення вибухівки.
Щоб у них ще був час подорослішати, навчитися відрізняти добро від зла не в теорії, а через життя, помилки, розчарування, щоб вони могли пройти шлях до справжньої людяності. Бо думка, що у багатьох дітей цей шанс відібрали, розриває серце.
Що робити дітям, якщо вони впізнали себе в сьогоднішній розмові
• Діти можуть анонімно писати в чат-бот СБУ «Спали ФСБешника» Посилання на нього можна знайти в гуглі: t.me/spaly_fsb_bot
• Якщо сміливий – можеш особисто подзвонити чи прийти в СБУ в Івано- Франківській області. Якщо хочеш грати «у шпигуна» – краще грати за своїх проти росіян, будемо робити це разом.
• Тобі обіцяли заробити, але ціна цих грошей буде страшною.
• Тобі обіцяли, що «нічого страшного» не буде. Тебе обманули. Тебе використають і знищать. Між собою роботодавці з Телеграма називають таких як ти «одноразками».
• Навіть якщо ти вже втягнутий і наробив справ, пам’ятай: Ти не один. Є ті, хто любить тебе, для кого ти – найдорожчий у світі.
• Навіть якщо здається, що тебе не любить зовсім ніхто з рідних і ти нікому не потрібен – є дорослі, які вважають, що твоє життя і здоров’я – найвища цінність, яку вони будуть берегти ціною власного життя. Ми з СБУ ризикуємо своїм життям на фронті, невже думаєш, що дозволимо росіянам нашкодити тобі тут в тилу.
• Звернись до батьків, вчителів, довіреної особи, в СБУ або поліцію. Тебе врятують.
Дорогі батьки,
• Якщо ви почули від своєї дитини щось тривожне – про виготовлення вибухівки, про зв'язки з невідомими людьми в інтернеті, про пропозиції «заробити» через підозрілі завдання – не мовчіть.
• Навіть якщо вам здається, що це просто дурощі, жарти чи фантазії – краще перестрахуватися, ніж опинитися перед тим, що вже не можна змінити.
• Звернутися до Служби безпеки України чи поліції (ці органи працюють разом і обмінюються важливими даними) – це порятунок своєї дитини, а не її зрада, як ви можете думати. Там працюють люди, які так само мають дітей, сім’ї, розуміння. Вони хочуть врятувати вашу дитину і вас, не дати використати як зброю, вберегти інших людей, яких хочуть вбити цинічні російські нелюди.
• Ворог діє підступно. Він не тільки вбиває фізично – він вмілий психолог і маніпулятор. Дитина легко піддається впливу, особливо якщо він маскується під «пригоди», «гру» або «шанс легко заробити».
• І коли ви залишаєтеся з цим сам на сам, думаючи «я якось впораюся», – ви втрачаєте дорогоцінний час. 8
• Звернувшись до правоохоронців ви даєте дитині і собі шанс на майбутнє, шанс на життя.
Обрати мовчання – означає залишити дитину наодинці з ворогом. Обрати дію – дати їй шанс.