ПІДГАЙЧИКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

Івано-Франківська обл., Коломийський р-н, с. Підгайчики

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПАЛІННЯ СУХОЇ ТРАВИ?

Дата: 28.04.2021 14:31
Кількість переглядів: 1582

         Що­ро­ку на­вес­ні ук­ра­їн­ці по­чи­на­ють спа­лю­ва­ти су­ху тра­ву. Поп­ри по­пе­ред­ження по­жеж­ни­ків про не­без­пе­ку, се­ля­ни па­лять ці­лі по­ля. Лю­ди ві­рять у міф про ко­рис­ні влас­ти­вос­ті по­пе­лу для ґрун­ту, або па­лять су­хос­тій за­ра­ди за­ба­ви, не ро­зу­мі­ючи якої ве­ли­кої шко­ди зав­да­ють дов­кіллю. Чо­му па­ли­ти су­ху тра­ву не­без­печно і скіль­ки до­ве­деть­ся зап­ла­ти­ти за но­вим за­ко­ном, діз­на­ва­лись ек­спер­ти Цен­тру гро­мадсь­ко­го мо­ні­то­рин­гу та кон­тро­лю.

Як посилили відповідальність за паління сухої трави?

 2020 рік.Чор­но­биль у вог­ні.

         За да­ни­ми Дер­жавної служ­би з над­зви­чай­них си­ту­ацій, з по­чат­ку 2020 ро­ку по­же­жі зни­щи­ли май­же 18 ти­сяч гек­та­рів еко­сис­тем. Особ­ли­во по­ка­зо­вим прик­ла­дом не­без­пе­ки під­па­лу су­хос­то­їв є не­що­дав­ня по­же­жа в Чор­но­биль­ській зо­ні. По­же­жу, яка роз­по­ча­ла­ся 4 квіт­ня, вда­ло­ся при­бор­ка­ти ли­ше че­рез 10 днів. Ста­ном на 20 квіт­ня до­сі тлі­ють кіль­ка ді­ля­нок поб­ли­зу на­се­ле­них пун­ктів Роз­со­ха, Кри­ва Го­ра, Рудь­ки. За­га­лом до га­сін­ня по­же­жі за­лу­чи­ли по­над 1350 лю­дей і 300 оди­ниць тех­ні­ки, у то­му чис­лі вер­тольоти, які ски­ну­ли по­над 500 тонн во­ди.

         За сло­ва­ми ди­рек­то­ра Де­пар­та­мен­ту ре­агу­ван­ня на над­зви­чай­ні си­ту­ації ДСНС Во­ло­ди­ми­ра Дем­чу­ка, осе­ред­ки по­же­жі, що за­ли­ши­лись, не заг­ро­жу­ють лі­со­вим ма­си­вам та ін­шим те­ри­то­рі­ям зо­ни від­чу­жен­ня. На щас­тя, во­гонь не діс­тався схо­ви­ща ядер­них від­хо­дів, але вже зав­дав чи­ма­ло шко­ди. Вщент зго­рі­ли 12 сіл, зок­ре­ма, Ле­лів, Ко­па­чів, По­лісь­ке та Грез­ля. Че­рез по­же­жу ба­га­то тва­рин втра­ти­ли свої до­мів­ки. У ме­ре­жі мож­на по­ба­чи­ти ві­део, як ко­ні Прже­валь­сько­го ті­ка­ють від вог­ню по спа­ле­них по­лях. У Дер­жа­гентстві з уп­равлін­ня Зо­ною від­чу­жен­ня ка­жуть, що збит­ки від по­же­жі ся­га­ють де­сят­ків міль­йонів гри­вень.

       При­чи­на ці­єї ка­тас­тро­фи — лю­ди. По­лі­ція вже зат­ри­ма­ла двох ви­ну­ват­ців по­же­жі. Як по­яс­нив по­лі­цей­ським один із па­лі­їв, він зад­ля за­ба­ви під­па­лив тра­ву, по­тім ві­тер пе­ре­ки­нув во­гонь да­лі. Пра­во­охо­рон­ці від­кри­ли про­вад­ження за стат­тею Кри­мі­наль­но­го ко­дек­су що­до зни­щен­ня або пош­коджен­ня об’єк­тів рос­линно­го сві­ту. На­ра­зі три­ває слідс­тво. На не­об­хіднос­ті су­во­ро­го по­ка­ран­ня па­лі­їв на­го­ло­сив і Пре­зи­дент Во­ло­ди­мир Зе­ленсь­кий.

       Еко­ак­ти­віс­ти ка­жуть, що си­ту­ація із під­па­лом лі­су у зо­ні від­чу­жен­ня при­вер­ну­ла ува­гу всі­єї кра­їни. Але нав­ряд чи во­на нав­чить ук­ра­їн­ців важ­ли­вос­ті по­жеж­ної без­пе­ки, то­му єди­ний ефек­тивний за­хід — ви­со­кі штра­фи.

       До­сі мі­ні­маль­ний штраф за по­ру­шен­ня по­жеж­ної без­пе­ки скла­дав 300 гри­вень, а мак­си­маль­ний — 5 ти­сяч грн. Тож па­лії не над­то бо­ялись по­ру­шу­ва­ти за­кон, еко­ном­ля­чи на ро­бо­ті в по­лі. Але піс­ля ух­ва­лен­ня но­во­го за­ко­ну все по­вин­но змі­ни­тись.

Но­ві штра­фи для па­лі­їв

        13 квіт­ня Вер­ховна Ра­да ух­ва­ли­ла за­кон, який по­си­лює від­по­ві­даль­ність за спа­лю­ван­ня су­хої тра­ви. Згід­но з до­ку­мен­том, штраф за зни­щен­ня або пош­коджен­ня рос­линнос­ті вог­нем під­ня­ли у 18 ра­зів — з 5 100 грн до 91 800. Мак­си­маль­ний штраф за під­па­ли рос­линнос­ті нав­ко­ло на­се­ле­них пун­ктів, вздовж за­ліз­ниць, а та­кож стер­ні, су­хих ди­ко­рос­ту­чих трав сяг­нув 153 000 гри­вень. За ви­па­лю­ван­ня тра­ви на зем­лях сіль­ко­гос­по­дарсь­ко­го приз­на­чен­ня те­пер на­віть мо­жуть по­ка­ра­ти об­ме­жен­ням во­лі на строк від двох до п’яти ро­ків.

        За по­ру­шен­ня по­жеж­ної без­пе­ки в лі­сах гро­ма­дя­нам до­ве­деть­ся зап­ла­ти­ти від 1 530 грн до 4 590 грн, а по­са­до­вим осо­бам — від 4 590 грн до 15 300 грн. За ви­па­лю­ван­ня лу­ків, па­со­вищ, пар­ків та га­зо­нів у на­се­ле­них пун­ктах — мож­на от­ри­ма­ти штраф у роз­мі­рі від 3 060 гри­вень до 6 120 гри­вень. Ви­па­лю­ван­ня рос­линнос­ті на те­ри­то­рії за­по­від­ни­ків кош­ту­ва­ти­ме від 6 120 до 30 600 грн.

        Мі­ні­маль­ний штраф за заб­руднен­ня по­віт­ря, яке ство­ри­ло не­без­пе­ку для жит­тя, під­ви­щи­ли у 20 ра­зів — з 1700 гри­вень до 30 600 гри­вень. За сло­ва­ми мі­ніс­тра юс­ти­ції Де­ни­са Ма­люсь­ки, роз­мір штра­фу за­ле­жа­ти­ме від мас­шта­бів шко­ди, зав­да­ної па­лі­єм. Штраф за заб­руднен­ня по­віт­ря нак­ла­да­ти­муть від­по­від­но до ек­спер­ти­зи ста­ну нав­ко­лишнього се­ре­до­ви­ща.

За­кон уже на­був чин­ності. Тож ці­єї вес­ни па­лі­ям слід зай­вий раз по­ду­ма­ти пе­ред тим, як зав­да­ва­ти шко­ди при­ро­ді.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь